menuordersearch
ravaad.ir

آزمون TAT

عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید ...
موجود
تخفیف ویژه
آزمون  TAT
...
آزمون TAT
(7)
(0)
در قالب ورد
رنگ و مدل
در قالب ورد
تعداد
+
_
عدد
قیمت
50,000 تومان
قیمت برای شما
25,000 تومان
معرفی محصولِ آزمون TAT

آزمون اندریافت موضوع یا آزمون TAT یک آزمون روانشناسی پیش‌بینی کننده است. از نظر تاریخی، این آزمون به شکل گسترده‌ای مورد پژوهش و استفاده قرار گرفته‌است

آزمون tat توسط هنری الکساندر موری و همکارانش، ابداع شده است.

 

در این آزمون برای آشکارسازی نگرش ها، احساسات، تعارضات و ویژگی‌‌‌‌های شخصیتی افراد به آن‌ها مجموعه ای از تصاویر مبهم، سیاه و سفید نشان می‌دهند که آن‌ها باید دربارۀ تصاویر کارت‌ها داستان‌‌‌‌های شفاهی یا مکتوب خلق کنند. قبل از اجرای آزمون، امتحان کننده به شرکت کننده اطمینان می‌دهد که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و تاکید می‌کند که روایت ها باید ابتدا، میانه و پایان داشته باشند. در پایان، داستانها برای روشن شدن موضوعات و الگوها مورد بحث قرار می‌گیرند.

این آزمون شامل 31 تصویر است که به گروه‌‌‌‌‌های ده‌تایی تقسیم می‌شوند.ده کارت برای خانم‌ها، ده کارت برای آقایان، و ده کارت بین زن و مرد مشترک است. برای اجرا، کارت‌ها را به آزمودنی نشان داده و از او خواسته می‌شود تا جایی که می‌توانند برای هر تصویر داستانی دراماتیک بگویند و در داستان خود به این سه سوال پاسخ دهند که:

  • آنچه منجر به این رویداد شده است چیست؟
  • یا قبل از این ماجرا چه پیش آمده است
  • در حال حاضر چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
  • شخصیت‌‌‌‌‌های داستان چه فکر و چه احساسی دارند؟    
  • نتیجۀ داستان چه می‌شود؟

اگر در داستان پرداخته شده آزمودنی به این سوالات پاسخی داده نشده بود؛ آزمونگر ممکن است مستقیماً از آنها بپرسد. در کارت‌‌‌‌های TAT پیکره‌‌‌‌های مردانه، زنانه، برخی از هر دو شخصیت مرد و زن، برخی از جنس مبهم، برخی از بزرگسالان، برخی از کودکان و برخی دیگر هیچ گونه شکل انسانی نشان داده نمی‌شود. یک کارت کاملاً خالی (سفید) است. اگرچه کارت ها در اصل به گونه ای طراحی شده بودند که از نظر سن و جنس با موضوع مطابقت داشته باشند، اما از هر کارت ممکن است با هر موضوعی استفاده شود. اکثر ازمونگران تقریباً یک مجموعه ده کارته را انتخاب می‌کنند، یا از کارت هایی استفاده می‌کنند که به نظرشان مفید است یا اینکه معتقدند باعث ابراز درگیری‌‌‌‌های عاطفی مربوط به سابقه و موقعیت خاص آنها می‌شود.

آزمون TAT را می‌توان در سه سطح توصیفی، تفسیری و تشخیصی نمره‌گذاری کرد. در سطح توصیفی خلاصه‌ای است از آنچه که آزمودنی گفته است، به بیان اینکه نگرش و نگاه مراجع به دنیا و دیگران چیست؟
سطح تفسیری به نگرش‌ها، نیازها و برداشت‌‌‌‌‌های زیربنایی داستان اشاره دارد. در پسِ این داستان چه نگرشی به دنیا و آینده نهفته است. ادارک مراجع به اتفاقات پیرامونش چگونه است؟ او رویدادها و وقایع را چگونه تبیین می‌کند؟

و در نهایت سطح تشخیصی می‌توان عمده‌ترین تعارضات، امیال و نیاز‌‌‌‌های سرکوب شده و حل شده آزمودنی را ردیابی کرد.
به عبارت دیگر سطح توصیفی به بیان چیستی، سطح تفسیری به بیان چگونگی و سطح تشخیصی به بیان چرایی نیازها، امیال، تعارضات مراجع می‌پردازد. نمره‌گذاری پیش رو که سایت آموزشی رواد در اختیار شما گذاشته است، نمره‌گذاری کاملی از سه سطح توصیفی، تفسیری و تشخیصی برای کارت‌های

1،2، 3، GFV،‌  

12، MF13، 

16، 7، 11 و 18 GF ارائه داده است.

داستان کامل آزمودنی نوشته شده و این کارت‌ها جداگانه در هر سه سطح تفسیر شده‌اند سپس یک تفسیر کلی از آزمون ارائه شده‌است.

 

 

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در تلگرام در میان بگذارین.    RAVAAD@

 

دوستان جان، اگر دانلود فایل با مشکل مواجه شد، لطفاًً با شناسۀ ravaad@ در تلگرام یا با شمارۀ 09012688878 در واتساب پیام بدهید. حتماََ در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.