menuordersearch
ravaad.ir

0 تا 100 تکامل و به بلوغ رسیدن : زبان فارسی + معرفی بهترین آثار و دلایل اصلی

عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید ...
۱۴۰۱/۶/۳۰ چهارشنبه
(31)
(0)
0 تا 100 تکامل و به بلوغ رسیدن : زبان فارسی + معرفی بهترین آثار و دلایل اصلی
0 تا 100 تکامل و به بلوغ رسیدن : زبان فارسی + معرفی بهترین آثار و دلایل اصلی

تاریخ زبان فارسی !

 

در این مقاله دربارۀ سیر تکامل زبان مادری مان یعنی فارسی صحبت می‌کنیم و همچنین به ویژگی‌‌‌‌های اصلی زبان می‌پردازیم. تاریخ زبان فارسی سرگذشت زبان فارسی را بیان می‌کند. منشأ یا به اصطلاح مادر و خویشاوندان زبان فارسی را معرفی می‌کند. اینکه در کجا اسکان داشتند؟ چطور پراکنده شدند و الآن در کجا‌‌‌‌های جهان پخش شده اند.

امروزه زبان فارسی در برخی ازکشور‌‌‌‌های جهان در کنار ایران، مانند افغانستان، تاجیکستان به رسمیت شناخته می‌شود و در بعضی کشور ها مثل ازبکستان هم بیشتر مردم به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

سوال دیگر و مهم اینست که زبان از گذشته‌‌‌‌های دور تا به امروز دچار تغییر و تحول شده است؟ آیا تحول زبان جز ویژگی‌‌‌‌های زبان است یا مطابق با آنچه قدما فکر می‌کردند زبان امری ایستا و ثابت است؟ آیا تحولات زبان با تغییرات اجتماع همسوست؟ چرا زبان را آیینۀ جامعه می‌دانند؟

پاسخِ به این پرسش ها را در این مقاله و نوشته‌‌‌‌های بعدی دنبال کنید. ضمن این که دربارۀ علت تحول و خویشاندان زبان پارسی نیز صحبت می‌کنیم.

همچنین فراموش نکنید که ما مقالات دیگری هم در مورد شاعران ایرانی در بخش بلاگ و قسمت‌‌‌‌های دیگر سایت نوشته ایم مانند حافظ و سعدی که میتوانید به راحتی در قسمت‌‌‌‌های مختلف سایت به راحتی ببینید و بخوانید!

 

تاریخ زبان دانش نوینی است که در مجموعه دانش زبان شناسی قرار دارد. زبان شناسی علم جدیدی است که در سال‌‌‌‌های قرن بیستم ایجاد شد. مهمترین نقش زبان برقراری ارتباط در جوامع بشری است و از آنجا که جوامع انسانی درحال تغییر و تحول اند، زبان نیز برای انجام نقش خود، تحول و تغییر می‌یابد. بنابراین زبان امری ایستا و راکد نیست، بلکه به تبع تغیرات جامعه دچار تغییر و دگرگونی است که تحت عنوان تحول زبان خوانده می‌شود. این تحول از اغاز تا به امروز و تا همیشه همراه زبان است زیرا خاصیت زبان تغییر و دگرگونی است. این تغییر و تحول زبان در تمام عرصه‌‌‌‌های زبان اتفاق می‌افتد: عرصۀ واژی، گرامری، واجی، صرفی، و ....

از این رو زبان چون آیینه ای است که می‌تواند بافت و ساخت جامعۀ خاص آن عهد را در خود منعکس کند.

زبان فارسی از خانوادۀ بزرگ زبان هندواروپایی است که با زبان‌‌‌‌های لاتین، یونان باستان، سنسکریت خویشاوندی دارد.

زبان فارسی از زمانی که قدیم ترین آثار مکتوب دارد، یعنی قرن ششم پیش از میلاد تا زمان حاضر دستخوش تحولات و تغییرات زیادی شده است.

 

پیشنهادی :بهترین شاعران ایرانی + زندگینامه و آثار

تحول زبان

هر جامعه ای مانند موجود زنده دچار تغییر وتحول است زبان نیز دچار تغییر و تحول می‌شود. تحول زبان در عرصه‌‌‌‌های متلفی ازجمله: تحول در واج، واژی، صرفی یا ساخت کلمه، نحوی یا تغییر در قواعد هم نشینی در ساختمان جمله.

تحولات تاريخي هر زبان به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

1- تحول آواها و اصوات؛

2- تحول ساخت کلمات (تحولات صرفی)

3- تحول طرز و رابطه همنشینی کلمات در جمله؛

4-تحول واژگان؛

5-تحول معانی.

 

تحول خط و زبان فارسی

 

نمونه:

baga \ vazraka \ Auramazdâ \ hya \ im
âm \ bumâm \ adâ \ hya \ avam \ asm
ânam \ adâ \ hya \ martiyam \ adâ \ h
ya \ siyâtim \ adâ \ martiyahyâ

" خدای بزرگ است اهورامزدا،

که این زمین را آفرید،

که آن آسمان را آفرید،

که شادی را برای مردم آفرید،

 

baga= مغ= خدا

 

vazraka= بزرگ= بزرگ

hya= ضمیر اشاره و موصول او که مفرد مذکر در نقش فاعلی= تغییر صرفی و ساختی زبان

شیاتیم shyãtim= شادی

 

علت تحول و دگرگونی‌‌‌‌های زبان

علل تحول زبان فارسی

تحت دو عنوان کلی بررسی می‌شود:

1- علل خارجی یا برون زبانی

2- علل داخلی یا درون زبانی

 

همچنین بخوانید: 0 تا 100 زندگی شاملو + حقایق پنهان

علل خارجی تحول و دگرگونی زبان

تحولات جامعه چه در زمینۀ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، معنوی و فرهنگی در تغییر و تحول زبان تاثیر می‌گذارد. واژگان هر زبانی بیش از هر چیز دیگر می‌توانند دگرگونی‌‌‌‌های اجتماعی را منعکس کنند.

هم چنانکه در جامعه فارسی امروز تغییر سبک زندگی، از بین رفتن برخی مشاغل، طهور شغل‌‌‌‌های جدید، ابزار و وسایل پیشرفته و مدرن، مهاجرتها و مسافرتها، ارتباطات فرهنگی و تجاری با سایر ملل، فضای مجازی و ملزومات آن، شبکه گستردۀ ارتباط جهانی، باعث تغییر زبان در همه عرصه‌‌‌‌های آن شده است.

نمونه:

پاره ای از لغات کهن مثل: قژاگند، برگستوان، چرخشت، گازر، جولاهه، میزد، آفرینگان و یا ورود لغاتی جدید مانند: یخچال، پراید، دین، دوش گرفتن (به جای حمام کردن)، اینترنت، گوشی موبایل، صفحه ال سی دی، زنگ زدن ( به جای تلفن کردن) و ... این ها جزو علل خارجی یا غیرزبانی تحول و دگرگونی زبان است.

 

علل داخلی تحول و دگرگونی زبان

کاهش واجی

این علت برگرفته از ویژگی ذاتی زبان است، زبان به دنبال کم کوشی است و دوست دارد انرژی کمی مصرف کند، لذا بیشترِ تراش خوردگی ها و حذف واژه‌‌‌‌های سخت تلفظ و ... به خاطر این ویژگی زبان است. 

 

کارگاه منحصر به فرد و درجه یک آمار و روش تحقیق!

نمونه:

در گذر زمان، اسپ به اسب بدل شده است.

خْشَپَواَ xshapavã = شب

یا حذف ساخت دستوری جنس و شمار مثنی از دستگاه زبان و ساده تر شدن دستگاه افعال در زبان فارسی.

 

نکتۀ جالب:

زبان فارسی، هندی، آلمانی، انگلیسی، روسی، فرانسه و ایتالیایی با وجود این که همه خویشاوند هستند، یعنی همگی از زبان مادر یعنی «هندواروپایی» سرچشمه گرفته اند، براثر عوامل دگرگون کننده متفاوت، هر یک زبانی مشخص و متمایز از دیگری دارند.

 

تاریخ زبان فارسی مهری باقری

                                                            مطالب این نوشته برگرفته از کتاب خانم دکتر مهری باقری است.

 

ضمن این که زبان فارسی زبان لطیفی است و هر گونه خشنی را از خود می‌زداید، از این روست که خ در شب به مرور زمان دچار تحول و حذف شده است.  ابتدا به ساکن در فارسی باستان بوده که به مرور از بین رفته است و دو ساکن پشت سر هم تنافر است و زبان فارسی آن را پس می‌زند.

 

 

آثار برگزیده زبان فارسی

 

در طول تاریخ شاعران و نویسندگان زیادی بوده اند که در راستای پیشرفت و رشد زبان فارسی کتاب هایی نوشته و یا شعر هایی گفته اند. در این بخش می‌خواهم بهترین و موثر ترین این اثار را به شما معرفی کنم ! ضمن اینکه قبلا یک مقاله در مورد بهترین شاعران ایران زمین نوشته ام که ده تا از بهترین و موثر ترین شاعران البته نه به ترتیب قدرت و بهتر بودن معرفی کردم و زندگینامه و حقایق مربوط به آنها را در آن مقاله نوشته ام از این لینک می‌توانید بخوانید.

فارسی شکر است و امید این قند پارسی برایمان همیشه در همیشه بماند. در روز‌‌‌‌های آینده دربارۀ خوشاوندان و تاریخ زبان فارسی بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

انواع زبان ها

بنابر آماری که زبان شناسان در سال 1964 اعلام کردهاند، تعداد زبان ها به چهار تا هفت هزار اعلام کرده اند. که این زبان ها از تعدادی زبان مشخص و معدود که مادر‌ آنها به شمار می‌روند، منشعب شده است. که هر یک به طریق خاصی تحول یافته اند.

 

رده بندی براساس ساخت صرفی و نحوی زبان:

برخی دانشمندان زبان شناس زبان ها براساس ساختمان صرفی و نحوی به سه دسته رده بندی کرده اند:

تک هجایی: زبان چینی، تبتی و ....

پیوندی؛ مثل کره ای، عبری و عربی

صرفی: زبانی است که حرف دارد، یعن کلماتی که معنای مستقلی ندارد و وظیفۀ آنان نشان دادن رابطۀ خاصی میان کلمات اصلی است.

 

بعدها زبان شناسان پی بردند که این ویژگی ها نمی‌تواند دسته بندی زبان را به صورت دقیق نشان دهد زیرا هر زبانی یکی از این ویژگی ها رایج تر است و دو ویژگی دیگر نیز به صورت کمتر وجود دارد.

رده بندی زبان ها براساس خویشاوندی:

از شباهت میان واژه ها و توجه به ریشۀ کلمات و توجه به دستور تاریخی باعث شد تا زبان شناسان در میان برخی از زبان ها مشابهت هایی را بیابند. آنان اعلام کردند که اگر دگرگونی‌‌‌‌های صوری و ساختمانی چند زبان تابع قوانین یکسانی باشدمی توان چنین پنداشت که آن زبان ها خویشاوند هستند.

مهمترین خانواده‌‌‌‌های زبانی عبارتند از: هندواروپایی- سامی و حامی- اورالی- اوگری، آلتایی. و زبان‌‌‌‌های منفرد که هیچ رابطۀ خویشاوندی با زبان‌‌‌‌های دیگر ندارند، مانند زبان چینی و تبتی. زبان‌‌‌‌های ایرانی از خانوادۀ زبانی هندواروپایی است.

 

مادر و خویشاوندان زبان فارسی!

زبان فارسی از مادر خانوادۀ زبان هندواروپایی متولد و در منطقۀ وسیعی در شمال دریای خزر، جنوب روسیۀ امروزی رشد یافته است. سپس پس از مدتی به دلایلی مهاجرت می‌کند و به جنوب آسیا وارد می‌شود. خویشاوندان دیگر او به منطقۀ شمال اروپا مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل می‌گویند زبان فارسی از خانوادۀ زبانی هندواروپایی است. این خانواده که اول در شمال دریای خزر اسکان داشتند مهاجرت می‌کنند و برخی به جنوب آسیا و بعضی به شمال اروپا وارد می‌شوند.

خویشاوندان زبان فارسی در بخش جنوب آسیا عبارتند از: هندی، تخاری، هیتی و خویشاوندان زبان فارسی در شمال اروپا عبارتند از: یونانی، آلبانیایی، ایتالی،ژرمنی، اسلاوی، سلتی و ....

 

 

یکی از منابع مهم برای درس دستور تاریخی کتاب تاریخ زبان فارسی دکتر خانلری است. این کتاب جزو منابع فرعی سرفصل درس دستور تاریخ زبان فارسی است.

دانلود تاریخ زبان فارسی خانلری

 

 

 

در نهایت متشکر از اینکه این مقاله را تا انتها خواندید مقاله‌‌‌‌های دیگر را هم در بخش بلاگ سایت می‌توانید بخوانید و لطفا نظر خود را در بخش کامنت بنویسید🙏🙏

 

 

 

کانال روانشناسی رواد در تلگرام: t.me/ravadpsycho

کانال رواد در تلگرام: . t.me/ravaad

پیج اینستاگرام روانشناسی رواد: instagram.com/fahimehhakima

 

 

 

برترین محصولات ما:

 

آزمون رو شاخ در قالب ورد + تخفیف ویژه 50 درصدی مدت محدود!

 

آموزش کامل داستان نویسی کودک تضمینی و فوق کاربردی + کمک در روند چاپ کتاب با تخفیف 70 % تا پایان مهر!

 

سخن شکرین پارسی (نسخه چاپی) با 50 در صد تخفیف ویژه

 

کارگاه منحصر به فرد و درجه یک آمار و روش تحقیق: فوق کاربردی برای دانشجویان!

telegramtelegraminstagram